Obraz: 101 copenhagen, Jotun, New Works Studio.
Zrównoważony rozwój przede wszystkim
Tendencją, którą wyraźnie widać w kolekcjach na 2019 rok, jest dążenie do zrównoważonego rozwoju. Miejmy nadzieję, że trend ten nie ulegnie zmianie. Zrównoważony rozwój to zdecydowanie motyw przewodni tego roku. Idąc w ślad za obecnymi trendami, powinniśmy jak najczęściej decydować się na kupowanie produktów z drugiej ręki. Nowe aranżacje wnętrz możemy tworzyć, łącząc przedmioty zdobyte na aukcjach, pchlich targach lub odziedziczone po naszych przodkach. Przemalowując stare przedmioty, dokonując w nich zmian i dbając o nie, wyświadczamy przysługę środowisku, a ponadto podążamy za trendami. W końcu za pomocą odrobiny farby w starą tapetę lub meble możemy tchnąć nowe życie.
Rzeźbione formy i prawdziwe rzemiosło
Na salony wchodzą rzeczy wytwarzane ręcznie, które nie zawsze są doskonałe. Zarówno niewielkie zakłady rzemieślnicze, jak i największe hurtownie stawiają na produkty wyjątkowe i wykonywane ręcznie. Tegoroczne trendy obfitują w rzeźby o dowolnych kształtach, co coraz częściej widać także w stylistyce przedmiotów użytkowych, takich jak na przykład lampy i wazony. Ciekawe formy i kształty oddziałujące na nasz zmysł dotyku, będą hitem tego roku.
Obraz: Beckers, Dnilva, Photowall
Suszone rośliny
Zgodnie z tegorocznymi trendami bukiety składające się z kwiatów zwożonych z różnych części świata, które zwiędną już po kilku dniach, zamieniamy na bardziej ekologiczne w postaci suszonych roślin, łodyg i gałązek. Do dyspozycji mamy naprawdę sporo, począwszy od trzciny po kłosy pszenicy lub gałęzie drzew i krzewów z naszego ogródka. Ten rok niesie ze sobą bardziej ekologiczne spojrzenie na świat, wraz z jego nadejściem możemy upiększyć wnętrze domu kwiatami, rosnącymi w najbliższej okolicy.
Skandynawskie rodzaje drewna i połyskliwe powierzchnie
Szwedzkie rodzaje drewna to doskonały wybór, zarówno biorąc uwagę panujące obecnie trendy, jak i mając na względzie środowisko. W ofertach różnych marek znajdziemy drewna w jasnych odcieniach, jak i warianty malowane na ciemno. Rattan to materiał, który w dalszym ciągu często wykorzystuje się do tworzenia dużych mebli oraz mniejszych przedmiotów użytkowych. Mosiądz, który od dawna cieszył się ogromną popularnością, powoli ustępuje połyskliwej stali nierdzewnej.
Zdecydowane barwy oraz beż jako kolor bazowy
Jeśli chodzi o paletę kolorystyczną 2019 roku, w oczy rzuca się przede wszystkim jej OBFITOŚĆ.
Świat aranżacji wnętrz powoli opuszcza rewir jasnych i świeżych barw. Coraz częściej pojawiają się połączenia różnych wyrazistych kolorów. Biel ustępuje ciepłym odcieniom beżu. To właśnie ten kolor pojawia się w charakterze bazy, którą dawniej stanowiła biel i szarość. Jeśli masz ochotę poeksperymentować nieco z beżem, do dyspozycji masz zarówno jego bardziej zachowawcze formy w postaci jasnych odcieni, jak i bardziej wyraziste warianty idące w stronę brązu, idealne dla naprawdę odważnych.
Róż i czerwień cieszą się niesłabnącą popularnością. Mowa tu o różu w postaci ciepłych koralowych odcieni, a także o rdzawym oraz zabrudzonym różu. Czerwień częściej pojawia się w charakterze kontrastu na mniejszych elementach, jak chociażby krzesło o odcieniu pomidorowym, które w mediach społecznościowych i na targach aranżacji wnętrz zrobiło prawdziwą furorę.
Obraz: Jotun, Photowall, Beckers
Niesłabnącą popularnością cieszą się także zieleń, kolor niebieski oraz żółty. Zieleń przechodząca w szarość oraz jej bardziej klasyczne odcienie wzbudzają coraz większe zainteresowanie i często pojawiają się na dużych powierzchniach, takich jak na przykład ściany. Bardzo dużo jest także koloru niebieskiego, zwłaszcza w roli kontrastu, od odcienia benzyny począwszy, a na kobalcie skończywszy. Kolor żółty, który w poprzednim sezonie wzbudził zainteresowanie, obecny jest także teraz. Jego odcienie dodają życia do kolorystyki mebli i innych elementów, na przykład tekstyliów.
Nowością tego sezonu jest fiolet, który przez bardzo długi czas nie cieszył się popularnością i był uważany za dość problematyczny. Warto zwrócić uwagę na różne odcienie bzu, które wprowadzą harmonię do naszego wnętrza.
Jeśli chcesz poeksperymentować trochę z kolorami, zmień nieco wystrój wnętrza i garderobę!
Nie bój się stosowania nietuzinkowych połączeń, ucz się na zasadzie prób i błędów. Propozycje, które miałam okazję zobaczyć podczas targów i które w dalszym ciągu widuję, naprawdę do mnie przemawiają. Dbanie o posiadane przez nas przedmioty oraz dokonywanie wielkich zmian przy użyciu pozornie nieznacznych środków to bardzo istotne kwestie. Miejmy nadzieję, że myślenie o zrównoważonym rozwoju stanie się czymś więcej niż tylko trendem i zmieni nas, konsumentów, na zawsze.
Kluczowe słowa opisujące 2019 rok
• Zrównoważony rozwój. Zrównoważony rozwój to kwestia, której poświęcamy coraz więcej uwagi, aranżując nasze wnętrza i dobierając materiały.
• Suszone rośliny. Cięte kwiaty zamieniamy na trawę pampasową i piękne suszone bukiety.
• Bogactwo kolorów! Ten sezon obfituje w kolory i ich zróżnicowane połączenia. Do faworytów tego roku należą: beż (który pod względem popularności wyprzedza biel), ciepłe ziemiste kolory, ciepły róż, koralowy albo różowy przechodzący w pomarańcz, różne odcienie żółtego, zarówno w roli kontrastów, jak i głównej barwy wypełniającej całe pomieszczenie, odcień bzu, odcienie zieleni, a zwłaszcza te przechodzące w szarość oraz czerwone elementy i kontrasty.
• Drewno wraca do łask! Do ofert poszczególnych marek powraca drewno i naturalne materiały takie jak ratan, bambus oraz szwedzkie odmiany drewna: sosna, świerk, a także jesion.
• Matowe powierzchnie ustępują tym bardziej połyskliwym. Stal, w tym ta nierdzewna oraz srebro o wysokim połysku zyskują na popularności. Mosiądz w dalszym ciągu wzbudza zainteresowanie, ale nie jest już hitem numer jeden.
• Rzeźbione formy. W tym roku uświadczymy znacznie więcej mebli i elementów aranżacji wnętrza o okrągłych, owalnych formach. Rzeźby pojawiają się zarówno w charakterze elementów ozdobnych wnętrza, jak i przedmiotów użytkowych w postaci lamp, wazonów, stołów, ceramiki i nie tylko.
• Recykling kluczową kwestią. Stare może być źródłem nowego. Aby tchnąć w stare meble nieco życia wystarczy na przykład farba, nowa tkanina albo wymiana detali w postaci klamek lub guzików.
Moi faworyci z Photowall
Studio Metaflorica - Wildflowers Lining The Trail Purple & Wildflowers Lining The Trail - KakiFlaking Plaster Wall, Shingled Roof och Wooden Plank WallLemon - Brume - Old Blush & Watercolour Pastel Pink
Anna María Larsson, kreatorka, źródło inspiracji i ekspertka w dziedzinie „zrób-to-sam”. Uważa, że każdy może być kreatywny i stworzyć coś własnego, wystarczy jedynie odrobina treningu. Często pojawia się w telewizji, prowadzi warsztaty i wykłady. Swoimi projektami i inspiracjami dzieli się na blogu oraz koncie na Instagramie: @dnilva.